czwartek, 21 listopada 2013

Prettie Girl dolls - what's good and what's bad about them


Dotarły do mnie moje dwie Prettie Girls! Paru kolekcjonerów pisało już o Lenie, więc ja skoncentruję się na Valencii. Valencia nie szczególnie wygląda na Latynoskę, bardziej na murzyńsko-latynoski mix. Ma wyjątkowo ładny kolor włosów, które planuję użyć do rerootu inne lalki.W ogóle nie mogę się dopatrzeć w jej twarzy damskich rysów, więc zostanie facetem :)

The One World Doll Project reklamuje te lalki jako "wieloetniczne". W ofercie mają:
1 Murzynka amerykańska (Lena)
1 Murzynka z Afryki
1 Latynoska (Valencia)
1 Hinduska lub lalka z Bliskiego Wschodu
1 Biała

Czyli są dwie Murzynki i żadnej Azjatki. Nie ma też Indianki. Skoro projektantka jest Amerykanką mogłaby okazać szacunek oryginalnym mieszkańcom jej kraju i zrobić taka lalkę. Linia lalek jest bardzo nowa, więc może z czasem będzie większy wybór.

Wydaje mi się, że seria była na początku planowana jako Murzyńska, a pozostałe lalki zostały dodane aby uczynić ją bardziej kosmopolityczną lub poprawna politycznie. Face mold lalek bardzo mało pasuje na jakakolwiek inną rasę poza AA, więc może lepszym pomysłem było by pozostawienie tej linii jako kolejnej tylko z czarnymi lalkami, coś w stylu So in Style. Każda playline'nowa seria Barbie ma większe zróżnicowanie etniczne od tej "multietnicznej" serii.Zawsze jest Biała i Murzynka, a bardzo często jeszcze Latynoska (Teresa), Azjatka (Kira, Kayla, Raquelle) i mieszana Summer. Jak na razie, jeśli chce się mówić o lalkach multietnicznych, dużo lepszym do tego wyborem jest Mattel.Mam nadzieję, że Biała lalka będzie miała inny face mold, inaczej będzie prawdziwą porażką.

Co mi się podoba w lalkach - na pewno ich śliczne facemoldy. Bardzo lubię ich wysokie kości policzkowe, wąskie oczy i pełne usta. Włosy Valencii są z bardzo przyjemnego w dotyku saranu, włosy Leny niestety z kanekalonu. Ich ciała różnią się od ciał Barbie, co ma dobre i złe strony.Dobre jest to, ze jest większa różnorodność, więcej ciał do przekładania :P Złą stroną jest to ,że figura wygląda na zdeformowaną przez lordozę. Szkoda, że projektantka nie mogła zrobić jej lepszej.

Słabych punktów jest niestety więcej. Najważniejszym z nich jest kiepski facepaint.Obydwie lalki mają plamy z farby koło ust, Lena ma dwie czerwone kropki, a Valencia połyskującą smugę.Na ramieniu Leny są zagłębienia od wtopionej gumki, jaśniejsze przebarwienie i jasny bąbelek.Jedno z ramion jest też luźniejsze. Valencia ma ślady po wtopionej gumce na obydwu ramionach, do tego lewe ramie jest pokryte różowymi plamami.


My two Prettie Girls just arrived! Since Lena got a few posts about her at other collectors blogs, I will write mostly about Valencia.She hardly looks like Latino, more likely Latino/AA mix.I really like her hair color, probably will use those hair to reroot another doll. I can't really see feminine features in her face, so probably she will become a guy :)

The One World Doll Project company is advertising those dolls as a 'multi etnicity" dolls. Lets check what they are offering :
1 Afro American doll (Lena)
1 Arican doll
1 Hispanic doll (Valenica)
1 Middle Eastern/ Indian doll
1 Caucasian doll (which is wrong word, should be White doll. White people AREN'T from Caucasus)

Two AA dolls, but not even one Asian? And how about Native Americans, since designer is American it would be nice of her to pay respect to people who originaly owned that land.This is very fresh line, so hopefully there will be more dolls added with time.

I suppose whole line was planned as a black dolls only, and other "colors" were added just to make it more "cosmopolitan" or because of political correctness. Since their face molds are not really accurate for any other human race, maybe it would be better to just leave them as Black, as an another Black only doll line, same as So in Style. Every play line of Barbie dolls has more multi ethinic dolls than this "multi ethnic" line, there is at least White and African American, but pretty often there also are Latino/Hispanic (Teresa), Asian (Kira, Kayla, Raquelle) and mixed race Summer. As for now Mattel is much more correct choice to speak about in case of multi ethnicity dolls. Hopefully White doll will have different facemold and body shape, it would be such a fail if she doesn't.

What's good about those dolls: obviously their beautiful facemold! I really like their high cheekbones, narrow eyes and full lips. Valencia has very nice saran hair, while Lena not so good kanekalon ones.Their bodies are different from Barbies, which is good and bad. Good, because the more diversity, the better, in this way I had another body to choose from! Bad - body looks like highly deformed by lumbar lordosis.Pity that designer couldn't make healthy looking one.


Weak sides of this line (unfortunately this part is longer than previous. First, poor facepaint! Both of my dolls have paint stains around their lips, Lena has two red dots, and Valencia shimmering silver smudge. Lena also has molded plastic of her arm, with paler bubble on it and mark after rubber that kept her in box. One of her arms is quite loose too. Valencia both arms have marks after rubber too, also left arm is covered in pink stains.body comparisonpoorly rooted hair


17 komentarzy:

 1. Jewel, gdzie je kupowałaś? Mam ślinotok, bo kilka dni temu szukałam ich w internecie, i nei wysyłali do Polski. Bardzo podobały mi się ich ciuchy i twarz...aczkolwiek brak artykulacji w nadgarstkach (nie mają, prawda?) trochę smuci. Fajnie, że udało ci się zdobyć nie tak znowu popularne lalki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupiłam je ze strony producent, The One World Doll Project. Przesyłka była bardzo korzystna, tylko 20 us za dwie lalki.
   Ubranka faktycznie prezentują sie ciekawie, przynajmniej kilku lalek :D
   Niestety nie mają artykulacji w nadgarstkach, a ta w odcięciu pod biustem jest bardzo umowna, lalka cały czas odrobinę wygina się do tyłu.

   Usuń
 2. Super zakup. Drogie? jeszcze zbliżonka Leny bym chętnie zobaczyła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Niespecjalnie drogie, po 21 usd za sztukę bardzo przyzwoita cena :)
   Tu może zobaczyć zbliżenia twarzy Leny : http://blackdollcollecting.blogspot.com/2013/10/we-are-prettie-girls-lena-is-here.html

   Usuń
 3. I really like their facial sculpts!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Me too, it's very beautiful! In my opinion that's the strongest point of this doll line.

   Usuń
 4. Hello from Spain: I really like your two new dolls. In my country stores are not for sale. I like that they have a body articulable. Keep in touch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you! They are not available in Poland too, that's why I ordered them directly from official The One World Doll Project site.

   Usuń
 5. Pierwszy raz widzę tę lalki, nie miałam o nich pojęcia, a wyglądają interesująco :-) Facemold wygląda faktycznie murzyńsko i dobrze by mu było z ciemną skórą, ale w męskiej wersji może wyglądać intrygująco ;-) Szkoda tylko, że ta lalka ma tyle niedoróbek :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo nowa linia lalek, w sprzedaży są dopiero od początku listopada.Jak dla mnie ta linia jest trochę rasistowska, tak jak S.I.S, i razi mnie jej sztuczna poprawność polityczna, ale i tak się cieszę z nowych lalek.
   Wykonie niestety jest bardzo rozczarowujące. Dwie lalki, i obydwie z plamami z farby na twarzy i z poodciskanym plastikiem na rękach X.x Albo ja mam nadzwyczajnego pecha, albo ta firma średnio sprawdza jakość produktów. Ubranka też są tak sobie wykonane, krzywo pozszywane, z pościąganym szwem jak nie na rękawie to pod pachą. Nie pisałam o tym, bo nie chciałam aby wyszło, ze tylko narzekam XD Szkoda, bo buzie maja naprawdę ładne. Mam nadzieje, ze o ile wyjdą kolejne zaplanowane, to będą bardziej wystarane :D

   Usuń
  2. Może firma nauczy się na błędach... Skoro dopiero raczkuje, to wszystką przez nią, chociaż rozumiem rozczarowanie, bo pewnie cena nie była adekwatna do jakości ;-)

   Usuń
 6. To prawda biała lalka wcale nie wygląd na białą. Mnie najbardziej podoba się Lena, a właściwie to jej ubranko w stylu la 70:)

  Fajne są też ciałka, może i nie w pełni artykułowane, ale za to o fajnej pełnej budowie. Aczkolwiek monsterkowa moda na krzywy kręgosłup - przeraża...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie "kupiła" bluzeczka Leny, jest śliczna! Na początku nie planowała zakupu żadnej Murzynki, mam już wystarczającą ilość czarnych lalek, ale nie mogłam przejść obojętnie obok tej bluzki.
   Mam nadzieję, ze pojawią się nowe facemoldy, tym razem faktycznie multikulturowe :P

   Usuń
 7. Przeczytałam u Muff, że Peeta nie przypadł ci do gustu :) Czy planujesz repaint, czy będziesz się pozbywała jego łba? Bo jeżeli to drugie, to bardzo chętnie bym go odkupiła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie planuję sprzedawać głowy, za mało jest lalkowych facetów abym mogła wybrzydzać >.<
   Peeta jest dostępny na FLTE, nawet nie bardzo drogo.

   Usuń
  2. Rozumiem, myślałam, że będziesz przesadzać jakiegoś bardziej "wyglądającego" i masz zbędną głowę. Peeta pewnie kiedyś do mnie trafi, nie tym kanałem, to innym- o ile postaci książkowej nie lubię, to lalka nawet nawet. :)

   Usuń
 8. proszę o kontakt w sprawie lalki Kiry- ponieważ wysłany na adres zamieszczony na przeleweie i dziś wróciła

  OdpowiedzUsuń